Ezen blogbejegyzést azért írom, hogy legyünk tisztában azzal, hogy zeneszolgáltatónk kiválasztásánál, milyen hibákat szoktunk elkövetni. És ha lehet, az általam leírtakból hasznos tanácsot tudtok meríteni, akkor megérte megírni ezt a néhány gondolatsort.
A lakodalom elsősorban egy zenés táncos mulatság, és mint ilyen, nagy gonddal kell kiválasztani, hogy ki is legyen a szolgáltatónk. A lagzi két ember házasságkötésének megünnepléséről szól, de azt a meghívott vendégeknek rendezi az ifjú pár!. Ezért az ifjú pár, amikor zeneszolgáltatást választ, akkor a násznép összetételéből kellene elsősorban kiindulnia. Ha az ifjú pár a saját szájízlése szerinti zeneszolgáltatót választ, amely a násznép zenei igényével nem találkozik, akkor nem lesz felhőtlen a mulatság. Tapasztaltam már sok esetben, hogy amúgy jó zenekar, mert dolgoztam velük többször előtte, de annak a konkrét násznépnek nem felelt meg az a zeneszolgáltatás amit nyújtottak, így nem volt olyan tartalmas a hangulat. Mivel a házasulandó pár van elsősorban tisztában azzal, hogy kivel is kíván együtt ünnepelni. Legyen arra is tekintettel, hogy milyen arányban lesznek rokonok és barátok, vagy a korosztályos összetételre, amely alapvetően meghatározza a választás irányát.
Az első és legfontosabb annak eldöntése, élő zenekart vagy Dj-t szeretnénk felfogadni. Nem tisztem egyik tábor mellett sem voksomat letenni, azonban néhány fontos különbségre felhívnám a figyelmet. Az élő zenének más a feelingje. Ugyanis, ha beletalál a zenekar a násznép ritmusába, akkor dinamikusan tudja emelni a hangulat szintjét. Viszont a zenekarnak is néha muszáj pihenni, ezért nem folyamatos az élőzenei szolgáltatás. A Dj tud folyamatosan zenét szolgáltatni, azonban a különböző zenei előadók nem ugyanabban ritmusban adják elő a dalokat, kvázi nem lehet egymásra épülő hasonló dinamikájú, hangzású zenei repertoárt összeállítani.
Ezzel nem azt akartam mondani, hogy a Dj nem jó, vagy a zenekar jobb. Inkább úgy fogalmaznék más.
Másik fontos momentum, hogy a mai fiatalság kevésbé tud társas táncolni, ami hozzáteszem elég nagy baj, ezért sokszor azt látom, nem lehet a fiatalságot a táncparkettre citálni, mert szégyenli magát amiatt, hogy nem tud az élő zenére táncolni. Tehát fontos, ha a lakodalomban elsősorban társastáncra kívánunk mulatozni, vagy olyan a korösszetétel, akkor inkább élőzene irányában menjünk. Ha több lesz a barát, akik már nem a "társastánc-tanfolyamokon szocializálódtak", akkor a Dj választása lehet a jó irány. Persze lehet cáfolni pro és kontra, de nagyjából így lehet jól kiválasztani az irányt.
Tapasztaltam azt is, nem egyszer, hogy az ifjú pár leadott tiltó listát a zenekarnak / Dj-nek, mert az ifjú párnak nem tetszettek bizonyos zenei stílusok, pedig a násznép pedig arra táncolt volna inkább. Volt olyan menyasszony, hogy mivel "Ő" a főszereplő, az lesz, amit "Ő" mond. Ez alapvetően így van, de a násznép meg azzal "hálálta" meg, ezt a kategorikus hozzáállást, hogy ült. Nos mi a fontosabb: minden úgy legyen, ahogy én akarom, vagy jó legyen a hangulat? Tehát arra kérem a párokat, hogy igen róluk szól az a nap, de azt a VENDÉGENEK csinálják. Tehát ha jó hangulatot szeretnétek, akkor bízzátok a repertoárt arra, akit felkértetek erre a szolgáltatásra. Még valami, ha az ifjú pár végig a táncparketten táncol, akkor a násznép is mulatozni fog. De ha Ti, mint főszereplők nem vagytok a középpontban, ne várjátok a vendégeitektől, hogy helyettetek hangulatot csináljanak. Ti vagytok a katalizátorai saját lakodalmatok hangulatának, ne felejtsétek el!
Én így látom, hogyan kell jól zeneszolgáltatást választani az esküvőre, Laták János, alias Jani vőfély.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése